Prezentacja z pierwszego tradycyjnego wykładu na temat e-learningu i obsługi platformy

Wprowadzenie-o-obsługi-platformy-e-learningowej

Nowa platforma e-learningowa, odświeżona wersja Moodle to okazja do publikowania wielu nowych wpisów na moim blogu. Jeśli macie jakieś trudności z obsługą to chętnie się zajmę rozwiązaniem problemów i opublikuję je tutaj. Jeśli wystąpią problemy proszę o e-maile (wiecie jak mnie znaleźć :-)).

Czyli czemu nie warto klikać bezmyślnie po oczach 😉

Dziś przy okazji kombinowania i ustawiania kluczy dostępu do kursów zdarzyła mi się dziwna przygoda.
Próbowałam ustawić klucz dostępu do ćwiczeń z Ekonomii i nagle okazało się, ze Moodle prosi mnie o podanie klucza dostępu i nie mogę przejść do żadnej innej części kursu dopóki go nie podam
Moodle potraktował mnie jak studentkę, która chce się zapisać na kurs, mimo, że przecież widniałam w nagłówku jako nauczyciel :))Continue readingW poniższym filmie pokazuję jak importować pytania z zewnętrznego pliku (np. XML) do quizu w Moodle.
Jest to funkcja bardzo przydatna, gdy chcemy wykorzystać te same pytania w różnych kursach – można je eksportować z jednego kursu i importować w innym.
Continue reading

Tak w dużym skrócie: Lekcja jest to to składowa Moodle, która pozwala wyświetlić studentom stronę na której znajduje się treść (np. teoria objaśnienia, filmik itp). Pod treścią znajduje się pytanie na które mają odpowiedzieć aby przejść do kolejnego etapu lekcji (który też może być treścią zakończoną pytaniem).Poniżej widzimy stronę edycji Lekcji. Zakładki pozwalają wybrać typ pytania jakie pojawi się na końcu tekstu. W tym przypadku wybrałam akurat typ „krótka odpowiedź” – polega na tym, iż student musi wpisać krótką odpowiedź na pytanie – np. składającą się z jednego lub dwóch wyrazów. Na dole strony mamy możliwość wypisać odpowiedzi poprawne lub częściowo poprawne, które mogą zostać wpisane przez studenta.

Możemy także zdefiniować komunikat, który wyświetli się po podaniu danej odpowiedzi przez studenta.

Definiujemy także akcję – czyli co się dzieje po podaniu określonej odpowiedzi – np. przejście do kolejnej strony z pytaniem, czy pozostanie na bieżącej stronie.

moodlelekcja

Pod tekstem lekcji znajduje się formularz w którym definiujemy możliwe odpowiedzi i akcję, która jest wykonywana po danej odpowiedzi (np. przejście do następnej strony w przypadku dobrej odpowiedzi, a w przypadku złej odpowiedzi- pozostanie na tej samej stronie lub przejście do innej strony z dodatkowymi objaśnieniami)moodlelekcja2

Stworzenie testu na platformie Moodle nie należy do najprzyjemniejszych i najprostszych zadań, wie to każdy, kto miał z Moodlem do trochę czynienia (a zwłaszcza jeśli miał tylko trochę). Poszperałam w sieci aby znaleźć jakieś sposoby przyspieszające żmudną pracę i oto moje znaleziska:
Continue reading